morskie akcenty w łazience

Lato zbliża się wielkimi krokami, w związku z czym w sklepach znajdziemy wiele dodatków, które przywołują na myśl morską bryzę, plażę i błogie lenistwo. Wystarczy zaledwie kilka elementów, aby nieco odmienić charakter danego pomieszczenia oraz sprawić, żeby jego wystrój współgrał z pogodą za oknem i naszym wakacyjnym nastrojem. Dziś skupimy się na łazience. Postawiliśmy na błękitne i białe dodatki, które świetnie komponują się z szarością i cegłą.

Początki stylu marynistycznego

Mówi się, że wszystko zawdzięczamy królowej Wiktorii, która z okazji rejsu statkiem ubrała swojego syna Edwarda w marynarski mundurek. Stylizacja spodobała się do tego stopnia, że szybko znalazła liczne grono naśladowców. Przeglądając widokówki i zdjęcia z lat 20. czy 30. ubiegłego wieku, zauważymy, że głównym motywem na strojach plażowiczów są właśnie paski. Z czasem marynistyczne akcenty zaczęły pojawiać się także w aranżacjach wnętrz, i to nie tylko domków letniskowych.

Styl marynistyczny – podstawowe elementy

Trend marynistyczny ma wiele odsłon – możemy na przykład zdecydować się na stonowane wnętrze w błękicie i bieli albo na bardziej wyrazistą wersję, z czerwienią i granatem. Niezależnie do wyboru, warto postawić na ponadczasowe dodatki, które wprowadzą do wnętrza klimat rodem z nadmorskiego kurortu.

PASY: to podstawowy motyw, natychmiast przywołujący na myśl styl marynistyczny. Mogą pojawić się (w różnych wersjach kolorystycznych) na poduszkach, zasłonach czy dywanikach, ale też w formie tapety, na przykład na jednej ze ścian.

MORSKIE MOTYWY: statki, kotwice, mewy, muszelki, ryby i inne morskie stworzenia mogą zagościć nie tylko w formie nadruków na tekstyliach, ale też grafik albo ozdobnych figurek. Warto jednak zachować umiar, aby nie przytłoczyć wnętrza. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, zbyt dużo dodatków i zamiast wnętrza w stylu marine otrzymamy pokój dla kilkuletniego chłopca…

JASNE MEBLE: białe lub bielone meble o prostej formie będą doskonałą bazą i tłem dla wyrazistych dodatków. To uniwersalne i ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdzi się we wszystkich marynistycznych aranżacjach i znacznie uprości nam zadanie, ponieważ morski klimat najłatwiej jest stworzyć w jasnych, przestronnych wnętrzach.

NATURALNE MATERIAŁY: surowe drewno, piasek, kamienie, sznury, grube płótno, len, wiklina, juta, trawa morska, bambus – to naturalne materiały, których nie może zabraknąć we wnętrzu w stylu marine. Przywołają wspomnienie nadmorskich wakacji, a przy tym będą stanowiły przeciwwagę dla nasyconego turkusu, czerwieni czy granatu. Być może uda się Wam trafić na sieć rybacką albo wiosło? Pomyślcie o zawieszeniu tego typu dekoracji na pustej ścianie – to proste, ale niezwykle efektowne rozwiązanie.

Łazienka z morskimi akcentami

Pora na naszą łazienkę. Dzięki uprzejmości Home & You udało nam się przeprowadzić małą metamorfozę – za pomocą zaledwie kilku dodatków osiągnęliśmy ciekawy efekt.

Łazienka jest dość ciemna, ma industrialny klimat, dlatego postawiliśmy na biel i turkus, które ciekawie kontrastują z ciepłym odcieniem ceglastej ściany, a jednocześnie wyróżniają się na tle szarych płytek. Zrezygnowaliśmy natomiast z najbardziej charakterystycznych dla marine motywów, takich jak paski czy kotwice. Zależało nam na nawiązaniu do stylu marynistycznego w taki sposób, aby stworzyć raczej uniwersalną przestrzeń niż wnętrze tematyczne. W łazience pojawiły się oczywiście typowo morskie akcenty w postaci drewnianej figurki-ptaka, rybek będących ozdobną nóżką lampki czy lampionu w kształcie latarni morskiej, ale nie zdominowały one aranżacji.

Do metamorfozy wykorzystaliśmy tylko produkty dostępne w aktualnej kolekcji Home & You:

Co myślicie o takiej interpretacji stylu marine? 🙂

ZDJĘCIA: Paulina Kalbarczyk